معرفی وبلاگ
وب‌سایت خبری و سرگرمی بیست ستون: www.bistsotoon.com
دسته
فیدها
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 2138
تعداد نوشته ها : 1
تعداد نظرات : 6
Rss
طراح قالب

کاخ بیست ستون

 

کاخ بیست ستون معروف به کاخ چهلستون

با انتخاب اصفهان به‌عنوان پایتخت سلطنت و گسترش شهر به طرف جنوب و احداث میدان در آن، طرح استقرار کاخ های شاهی به وسیله شیخ بهایی ریخته شد. مجموعه کاخ هایی که از عمارت " عالی قاپو " آغاز می‌شد و تا میدان اصلی و مرکزی چهارباغ عباسی اصفهان ادامه داشت. از جمله این کاخ ها، کاخ بیست ستون یا چهل‌ستون از بناهای زیبای تاریخی اصفهان است. مساحت کاخ چهل ستون در حدود ۶۷۰۰۰ مترمربع است، این کاخ در دوره شاه عباس اول در سال 1057 هجری آغاز به ساخت شد و در وسط آن عمارتی ساخته‌شده بود. شاه عباس اول، کوشکی در میان باغ بنا نهاد که این کوشک هسته اولیه کاخ را تشکیل داد که تالار میانی کاخ چهل ستون و غرفه‌های چهار گوشه آن را در بر می‌گرفت. ادامه تکمیل شدن کاخ بیست ستون در دوران سلطنت شاه عباس دوم صورت گرفت و در ساختمان اصلی کاخ، تغییرات جزئی داده شد. قسمت های تالار آینه، ایوان های طرفین سالن پادشاهی، حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و آینه‌کاری به همراه تالار ۱۸ ستون افزوده گردید.

 

کاخ بیست ستون

 

قسمت های اصلی این کاخ عبارت‌اند از:

 • تالار آینه
 • تالار ۱۸ ستون
 • تصویری شاه عباس اول با تاج مخصوص بر روی دیوار
 • تزئینات گران‌بهای طلاکاری  و نقاشی های بسیار زیبای سالن پادشاه
 • شیرهای سنگی چهارگوشه حوض مرکزی کاخ

 آثاری مانند سر در مسجد قطبیه و سردرهای زاویه درب کوشک و آثاری از مسجد درب جوباره و مسجد آقاسی که بر دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ نصب شده است. انتخاب فضائی گسترده در کاخ که در آن زمان " دولت‌خانه" نامیده می‌شد و بررسی هایی که برای آینده انجام می‌شد، تماما حکایت از ذوق، استعداد و خلاقیت شیخ بهایی دانشمند خوش‌نام و مشهور صفویه دارد.

در محوطه این مجموعه عظیم شامل چندین کاخ سلطنتی بود، عمارت هایی مانند:

 • تالار اشرف
 • جبه خانه
 • رکیب خانه
 • کشیک خانه
 • کاخ هشت بهشت
 • توحید خانه

و بر خی عمارات دیگر ساخته شد.

 

ساختمان کاخ:


کاخ بیست ستون


ایوان کاخ چهلستون از دو بخش اصلی تشکیل شده است یک بخش که بر ۱۸ ستون چوبی و رفیع برافراشته شده چهار ستون وسط که بر روی ۴ شیر سنگی قرار گرفته و حجاری آن‌ها شامل دو شیر است که به یک سر انسان نشان داده می‌شود. از دهان این چهار شیر آب فوران می‌کرد و به حوض مرمری تالار می‌ریخت. بخش دوم ایوان که ارتفاع بیشتر دارد سردر ورودی تالار را تشکیل می‌دهد و به تالار آینه معروف است. این قسمت بر دو ستون قرارگرفته و سراسر این تالار با آینه کاری زیبا هنری تزیین شده است.

 

کاخ بیست ستون

 

آینه های خوش‌نقش و زیبا که به صورت معرق در کنار آینه های قدی و خشتی استفاده شده است. سقف تالار را قاب‌های چوبی و به اشکال مختلف هندسی پوشانده‌اند. تصویر قرینه حوض مرمرین وسط ایوان در سقف پر آینه منعکس می‌گردد. این قرینه‌سازی تقریبا شبیه به ایوان عالی قاپو می‌باشد.

 

کاخ بیست ستون

 

تالار مرکزی کاخ حاوی نقاشی هایی است که وقایع تاریخی دوران‌های مختلف را بیان می‌دارند. این سالن با شکوه که بر گنبدی منقوش استوار است با لچکی های رنگارنگ و طرح‌های طلایی و شفاف از شاهکارهای هنری آن عصر محسوب می‌شوند. برخی از این نقاشی ها در عصر قاجار نقاشی شده‌اند شرح پذیرائی شاه عباس اول و دوم و شاه طهماسب از امرای ترکستان و همایون هندی و نیز جنگ شاه اسماعیل اول با ازبکان است. دو نقاشی دیگر که یکی روبروی در ورودی تالار و دیگری مقابل آن است جنگ چالدران در دوران شاه اسماعیل اول و جنگ کرنال در زمان نادرشاه افشار را نشان می‌دهد.

 

کاخ بیست ستون

 

در دو طرف سالن مرکزی کاخ چهلستون تصاویری از سفیران و توریست‌های اروپایی که در آن زمان در اصفهان بوده‌اند نقاشی شده است. این تصاویر منصوب به دو نقاش هلندی به نام‌های (آنژل Anjel) و (لوکار Lokar) هستند. در حال حاضر عمارت چهلستون به‌صورت باغ و موزه‌ای که سالن مرکزی آن محل نمایش برخی از آثار هنری دوران های مختلف ایران است مورد بازدید جهانگردان خارجی و مهمانان داخلی قرار می‌گیرد.

 

کاخ بیست ستون

 

 وجه تمایز کاخ بیست ستون:

از جمله بناهای زیبای این کاخ، ساختمان کوچکی بود که شاه عباس اول دستور ساخت آن را در باغ جهان‌نما به‌صورت کوشک یا کلاه فرنگی صادر کرد و این عمارت در زمان شاه عباس دوم تکمیل و توسعه یافت و چهلستون نام‌گذاری شد. ایوان اصلی بر بیست ستون استوار است که از آینه‌کاری های بسیار زیبا منقوش شده است.

 

کاخ بیست ستون

 

بسیاری از محققین وجه تمایز کاخ بیست ستون را انعکاس بیست ستون ایوان اصلی در استخر زیبا و بزرگ عمارت می‌دانند. از این مطلب نیز نباید گذشت که نقش عدد ۴۰ در فرهنگ و ادب فارسی نیز شاید دلیل دیگری بر نام‌گذاری این عمارت به چهلستون می‌باشد چرا که عدد 40 نشانه تعدد و کثرت در زبان ادب و هنر پارسی است.

 

کاخ بیست ستون

 

مؤلف کتاب " معماری اسلامی" نام‌گذاری این عمارت به نام چهلستون را « ... نوعی بازی بصری قلمداد می‌کند زیرا نمائی با تعداد زیادی ستون در آب انعکاس یافته است ... ».

در خصوص سال اتمام این عمارت به قصیده معروف صائب تبریزی که در وصف چهلستون سروده شده و در آن سال 1057 ذکر شده استناد نموده‌اند. "صائب تبریزی" از جمله شاعران معاصر این کاخ و ملک الشعراء آن روزگار است که در قصیده زیبا و بلندی "چهلستون" را توصیف نموده و در پایان این قصیده با مصراع " قبله‌گاه تاجداران باد دائم این مکان " سال ۱۰۵۷ هجری را بیان کرده است.

 - - -

منبع:

http://www.bistsotoon.com/p/%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%D8%A8%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%88%D9%81-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%AE-%DA%86%D9%87%D9%84%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%86

دسته ها :
X